Jeden bicykel pre všetkých?

Jeden bicykel pre všetkých?

Cyklistika si v posledných rokoch celosvetovo, ale najmä počas pandémie COVID-19, našla obrovské množstvo fanúšikov. Či už hovoríme o cestnej cyklistike, brázdení lesných cestičiek na horskom bicykli, alebo len využívaní obyčajného bicykla s košíkom na dochádzanie do práce či na trhovisko, cyklistika spája ľudí obľubujúcich pobyt na čerstvom vzduchu spojený s pohybovou aktivitou zlepšujúcou fyzickú kondíciu. Najmä v mestách sa kombináciou trendov propagujúcich zdravý životný štýl a úsilia znižovať z dôvodu prehustenia premávky a stúpajúceho znečistenia počet áut v meste, stúpol počet ľudí využívajúcich bicykel na dochádzanie do školy či práce exponenciálne.

Práve na túto vlnu sa rozhodla nasadnúť spoločnosť Project M1 so sídlom v Ľuboticiach so svojím  unikátnym konceptom bicykla SHARVAN. Netradičný názov bicykla vznikol kombináciou regionálneho výrazu pre živého, nespútaného chlapca (šarvanec) a anglického výrazu „share one“. Práve možnosť zdieľania (sharingu) robí bicykel SHARVAN takým unikátnym. Na trhu s bicyklami doposiaľ chýbal model, ktorý by jeho majiteľ mohol zdieľať so svojimi deťmi, priateľmi, alebo kolegami, bez ohľadu na ich výšku či váhu. Túto vlastnosť mu umožňuje jedinečný rozťahovací mechanizmus zabudovaný v ráme, nastaviteľné riadidlá a špeciálne sedadlo a bicykel je v priebehu pár sekúnd pripravený pre pohodlnú jazdu osôb vysokých od 120 až po 205 centimetrov. Potrebný je k tomu iba imbusový kľúč a rám sa pomocou hrebeňového prevodu plynule prispôsobuje výška jazdca. Ďalšou užitočnou vlastnosťou bicykla SHARVAN je jeho skladnosť. Po ukončení jazdy je možné bicykel jednoducho za približne 30 sekúnd zložiť do kompaktných rozmerov iba 60 x 66 x 40 centimetrov takže je možné ho bez problémov uložiť do kufra auta či kancelárie. U ľudí u ktorých hrá dôležitú rolu estetická stránka aj pri úžitkových predmetoch, môže zohrávať dôležitú rolu fakt, že bicykel umožňuje výmenu farebných krytov rámu. Výrobca navyše ponúka možnosť navrhnúť si v online konfigurátore vlastný dizajn krytov.

Čo sa týka technických vlastností SHARVAN nezaostáva za svojimi výnimočnými úžitkovými vlastnosťami. Rám bicykla je vďaka pokročilej metóde výroby vstrekovaním a lisovaním kompozitných materiálov spolu s hliníkovými dielcami mimoriadne odolný, trvácny, ale zároveň pružný a komfortný. Vnútorné rebrovanie bicykla dokáže pohltiť aj niekoľko centimetrov vysoké nerovnosti na ceste bez nutnosti zabudovania samostatného odpruženia vidly prípadne celého rámu. Pokrokové je tiež využitie hnacieho remeňa podobne ako je tomu pri autách namiesto klasickej oceľovej reťaze. Remeň totiž prenáša energiu na koleso efektívnejšie než reťaz, jeho životnosť je dlhšia a nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu, alebo mazanie. Na rozdiel od väčšiny bežných mestských bicyklov disponuje SHARVAN kotúčovými brzdami, ktoré sú omnoho účinnejšie ako čeľusťové brzdy a bicykel dokážu zastaviť pri minimálnej brzdnej dráhe. Netradičné riešenie predstavuje skrytie kabeláže do vnútra rámu bicykla čím sa minimalizuje riziko ich poškodenia a zároveň neprekážajú pri jeho rozťahovaní a skladaní. 

Spoločnosť Project M1 zastúpená autorom myšlienky a konštruktérom Dušanom Manduľákom ponúka bicykel SHARVAN v troch rôznych verziách. SHARVAN Classic bez prevodov vhodný pre pokojnú jazdu po rovných povrchoch bez prevýšenia, SHARVAN City disponujúci 3 prevodmi pre dynamickú jazdu schopný zdolať aj mierne prevýšenia a model SHARVAN Country vybavený 7 alebo až 8 prevodmi umožňujúci jazdcovi zdolať aj väčšie mestské prevýšenia a lesoparky.

Bicykel SHARVAN budete môcť popri iných zaujímavých exponátoch vidieť v rámci nášho podujatia ITAPA EXPO 2022 ktoré reprezentovali Slovensko na podujatí EXPO 2020 ktoré sa na prelome rokov konalo v Dubaji. Naše podujatie s podtitulom „Od Dubaja k Dunaju“ sa bude konať v dňoch 9-10 septembra 2022 na nábreží Dunaja v priestoroch nákupného strediska EUROVEA. Popri exponátoch, ktoré medzinárodná verejnosť mohla obdivovať v Dubaji budú pre návštevníkov pripravené pútavé prednášky a diskusie so zástupcami top slovenských technologických spoločností a ďalší zaujímavý program.

 
Viac informácií o podujatí nájdete na webovej adrese: itapaexpo.sk/