Vo víre diania

Vo víre diania

Letecká doprava sa stáva čoraz populárnejšou a každý rok sa milióny ľudí naprieč zemeguľou lietadlami prepravujú na veľké vzdialenosti či už služobne alebo za účelom rekreácie a vďaka rozmachu nízko-nákladových aeroliniek sa táto stáva čoraz dostupnejšou aj pre ľudí s nižšími príjmami. Popri bežných „užívateľoch“ leteckej dopravy však existuje aj skupina nadšencov, pre ktorých lietanie nepredstavuje len spôsob premiestňovania sa z bodu A do bodu B, ale životnú vášeň a v niektorých prípadoch až adrenalínový šport. Medzi týchto patria napríklad fanúšikovia parašutizmu, bezmotorového lietania alebo piloti ultraľahkých lietadiel, motorových rogál alebo vírnikov. 

A práve dvojica priaznivcov ultraľahkého lietania pozostávajúca z majiteľa firmy Jindřicha Záhumenského a konštruktéra Ondreja Jančoviča, ktorí pred 15 rokmi založili spoločnosť Joker Trike, s nenápadným sídlom v priemyselnej časti Topoľčian, stojí za vývojom vírnika NISUS AERO. Tento svojím moderným vzhľadom a výnimočnými technickými parametrami rozvíril hladinu v odborných kruhoch, predbehol konkurenciu a vyvolal veľkú vlnu záujmu aj na svetovej výstave EXPO 2020 v Dubaji.

Vírniky predstavujú pomerne novú vetvu ultraľahkých leteckých prostriedkov, ktoré kombinujú vlastnosti lietadla a vrtuľníka. Na rozdiel od klasických vrtuľníkov nie je nosný rotor zabezpečujúci vztlak poháňaný motorom, ale samotným pohybom vzduchu, pričom pohyb vpred zaisťuje zadná tlačná vrtuľa poháňaná motorom. Týmto sa vírnik viac približuje k motorovému rogalu, resp. ultraľahkému lietadlu a s až 10x nižšou spotrebou paliva a 10x nižšími nákladmi na údržbu predstavuje ekologickú alternatívu k aj tým najľahším zástupcom rodiny vrtuľníkov. Vírnik NISUS AERO zaujme aj ďalšími technickými parametrami. Dokáže pojať dve osoby pri maximálnom užitočnom zaťažení 270kg. Ide o prvý vírnik, kde môžu dve osoby sedieť vedľa seba aj ho paralelne pilotovať, pričom dizajn kabíny im poskytuje úžasný panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Vírnik s plnou nádržou vo objeme 92 litrov dokáže uletieť vzdialenosť až 500 km pri cestovnej rýchlosti 130 km/h, pričom je schopný letu za každého počasia a vyznačuje sa pomerne ľahkou pilotážou. Oproti ultraľahkým lietadlám sa vyznačuje omnoho menšími nárokmi na letiskovú infraštruktúru. Na vzlet a pristátie mu postačuje trávnaté poľnohospodárske letisko, ktoré je u nás takmer pri každej obci.

Vírnik NISUS AERO ponúka široké možnosti využitia. Potenciálni záujemcovia z civilného sektora prejavili záujem o jeho využitie ako prostriedku prepravy na krátke vzdialenosti, najmä v rámci urbánnej mobility, ako rýchleho a ľahkého aero-taxíku pre. Popri jeho využití ako výlučne prostriedku na prepravu osôb však má tento vírnik, vďaka schopnosti spomaliť až na minimálnu rýchlosť 30 km/h, potenciál uplatniť sa ako prostriedok monitorovania štátnych hraníc, priemyselných ropovodov, resp. plynovodov alebo v rámci rôznych iných dozorných kontrol. Svoje využitie tak nájde aj v rámci priemyselného alebo bezpečnostného sektora. 

Spoločnosť Joker Trike ponúka vírnik NISUS AERO v troch vyhotoveniach- Optimum, Comfort a Platinum, pričom cena základného typu Optimum sa pohybuje na úrovni 115 000 €, teda na cenovej úrovni automobilu vyššej triedy. Na jeho pilotovanie je síce potrebný pilotný preukaz avšak jeho pilotáž je podľa vyjadrení odbornej verejnosti v porovnaní s obdobnými typmi ultraľahkých leteckých prostriedkov omnoho jednoduchšia. Výrobca už zároveň vstúpil do certifikačného procesu pod Dopravným úradom SR v súlade s normami EASA (European Union Aviation Safety Agency), takže už čoskoro bude môcť byť uvedený do komerčného predaja a potenciálni záujemcovia sa budú môcť už čoskoro ocitnúť vo „víre diania“.
Vírnik NISUS AERO  budete môcť popri iných zaujímavých exponátoch vidieť v rámci nášho podujatia ITAPA EXPO 2022. Výstava s podtitulom „Od Dubaja k Dunaju“ sa bude konať v dňoch 9. - 10. septembra 2022 na nábreží Dunaja pri EUROVEA. Popri exponátoch, ktoré medzinárodná verejnosť mohla obdivovať v rámci svetovej výstavu EXPO 2020 v Dubaji, budú pre návštevníkov pripravené aj pútavé rozhovory  a diskusie so zástupcami top slovenských technologických spoločností a ďalší zaujímavý program. 

Viac informácií o podujatí nájdete na webovej adrese: itapaexpo.sk