Vzlietnite na krídlach slovenských top konštruktérov

Vzlietnite na krídlach slovenských top konštruktérov

Nezainteresovaný návštevník svetovej výstavy EXPO 2020 v Dubaji by po návšteve slovenského pavilónu mohol nadobudnúť dojem, že Slovensko patrí medzi európske veľmoci v konštrukcii ultraľahkých leteckých prostriedkov alebo zariadení určených na výcvik pilotov. A naozaj sa dá bez preháňania povedať, že  sa nestratíme ani tvárou v tvár medzinárodnej špičkovej konkurencii. 

Popri SDS simulátore virtuálnej reality a vírniku NISUS pozornosť návštevníkov zaujalo aj ultraľahké športové lietadlo Viper SD4 Attack z dielne prešovskej spoločnosti Tomark Aero, ktorá už za dobu svojej existencie od roku  1995 zozbierala viacero ocenení a jej  lietadlá lietajú naprieč celým svetom od Škandinávie cez USA až po Nový Zéland. Práve typ Viper SD4 sa môže pochváliť ziskom prvého typového certifikátu Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA) spomedzi lietadiel vyrábaných na Slovensku. Lietadlo je dostupné vo viacerých vyhotoveniach a je schopné plniť viacero funkcií. Od stroja určeného na výcvik vo verzií AFT (Air Force Trainer), cez verziu určenú pre nočné lety spĺňajúcu certifikáciu NVFR (Night Visual Flight Rules) až po verziu určenú pre dopravných pilotov s certifikáciou RTC (Restricted Type Certificates). Unikátnu možnosť pre nadpriemerne zručných nadšencov lietania predstavuje verzia KIT (skladačka), ktorá umožní zostrojiť si kostru lietadla Viper vlastnoručne s nutnosťou dodatočnej montáže motora a elektrických systémov. 

Verzia Viper Attack, ktorá sa predstavila v Dubaji, predstavuje najluxusnejšiu športovú verziu s celokovovým trupom vyrobeným zo zliatin hliníka, ktoré sa vyznačujú vyššou odolnosťou voči UV žiareniu, a teda aj vyššou odolnosťou v porovnaní s karbónovou alternatívou. Lietadlo dokáže bez pristátia uletieť vzdialenosť až 1200 kilometrov v maximálnej výške 5000 metrov a pri maximálnej rýchlosti 240 km/h. Vzdialenosť z Bratislavy do Košíc tak zvládne v čase 1 hodina 23 minút pri nákladoch 28,40 €, vďaka čomu pri absencií dopravných zápch, obchádzok či cestárov predstavuje bezkonkurenčnú alternatívu železničnej alebo cestnej doprave. Kabína určená pre dve osoby - pilota a pasažiera  - poskytuje úžasný panoramatický výhľad na okolitú krajinu.

Popri skvelých letových vlastnostiach je Viper Attack doslova nabitý najmodernejšími letovými, navigačnými, komunikačnými a monitorovacími systémami napojenými na veľké a prehľadné LCD displeje, pričom uprostred prístrojovej dosky je umiestnený záložný displej napájaný batériou pre prípad straty napätia na palube. Samozrejmosťou sú napríklad elektricky ovládané klapky, automatické vyváženie a pre tých pohodlnejších disponuje lietadlo autopilotom, ktorý ho dokáže bezpečnej doviesť až ku prahu pristávacej dráhy. 
Veľký dôraz konštruktéri kládli na letovú bezpečnosť a v tomto ohľade patrí lietadlo Viper Attack k svetovej špičke vo svojej triede. Bezpečnostný balík pozostáva zo systému T-CAS a upozorňuje pilota na okolitú letovú prevádzku a prípadné riziko zrážky. V prípade zlyhania motora sa aktivuje funkcia Nearest Gliding Range, ktorá lietadlo automaticky naviguje k najbližšej pristávacej ploche dostupnej pri danej výške plachtením. V prípade zlyhania všetkých bezpečnostných systémov lietadlo disponuje záchranným padákovým systémom pre celé lietadlo, ktorý v prípade núdze vypustí padák, na ktorom je celé lietadlo schopné zniesť sa bezpečne na zem a systém ELT následne automaticky informuje záchranné zložky. 

Ultraľahké lietadlo Viper SD4 Attack budete môcť popri iných zaujímavých exponátoch vidieť v rámci nášho podujatia ITAPA EXPO 2022. Výstava s podtitulom „Od Dubaja k Dunaju“ sa bude konať v dňoch 9. - 10. septembra 2022 na nábreží Dunaja pri EUROVEA. Popri exponátoch, ktoré medzinárodná verejnosť mohla obdivovať v rámci svetovej výstavu EXPO 2020 v Dubaji, budú pre návštevníkov pripravené aj pútavé rozhovory  a diskusie so zástupcami top slovenských technologických spoločností a ďalší zaujímavý program. 

Viac informácií o podujatí nájdete na webovej adrese: itapaexpo.sk/